Štátna filharmónia Košice

Name: 
Slovak State Philharmonic, Košice
Kontakt: PaedDr. Mgr. art. Július Klein Riaditeľ
Kontakt: Mgr. Jana Šargová Manažérka festivalov
Email: 

Štátna filharmónia Košice - logoŠtátna filharmónia Košice (ŠfK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. V krátkom čase ŠfK dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti, a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma aj v zahraničí. ŠfK zaznamenala výrazné úspechy na koncertných pódiách mnohých európskych krajín, ale aj vo významných mestách Ázie, koncertovala na medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách. ŠfK prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti aj prostredníctvom nahrávok pre rozhlas, TV a hudobné vydavateľstvá (vyše 150 CD). Nahrávky pre vydavateľstvá Naxos, Marco Polo a i., komplet orchestrálnych skladieb J. Straussa ml. a ďalšie nahrávky (napr. J. Spohr, J. Raff, A. Rubinstein, W. Furtwängler, F. von Suppé, E. Waldteufel) predstavujú často unikáty – prvé nahrávky ojedinele počutých diel. Orchester spolupracoval s mnohými svetoznámymi umelcami – sólistami aj dirigentmi (I. Oistrach, G. Kremer, D. Fischer-Dieskau, I. Moravec, J. Suk, L. Pavarotti, S. Kopčák, P. Mikuláš, P. Dvorský, G. Feidman, V. Fedotov, V. Gergiev, E. Chačaturjan, T. Sanderling, A. Rahbari, T. Strugala, J. Bělohlávek, L. Pešek, V. Smetáček, Ľ. Rajter, L. Slovák, O. Lenárd...).

Od roku 1991 je Štátna filharmónia Košice, ako jediný orchester na Slovensku, hlavným organizátorom dvoch medzinárodných festivalov: „Košická hudobná jar“ a „Medzinárodný organový festival Ivana Sokola“ a od roku 2003 aj „Festivalu súčasného umenia ARS NOVA CASSOVIAE“.

Za svoju umeleckú a propagačnú činnosť bola Štátnej filharmónii Košice dvakrát udelená Cena mesta Košice (1994, 2000). Šéfdirigentom ŠfK je Zbyněk Müller.

Share