Slovenská národná knižnica (SNK), Martin

SNK, Martin
Name: 
Slovak National Library (SNK), Martin
Kontakt: Generálny riaditeľ
Email: 

SNK, Martin

Dnes je SNK jednou z hlavných štátnych inštitúcií, ktoré pôsobia pod Ministerstvom kultúry SR. Podľa zákona o slovenských knižniciach je SNK zodpovedná za celý rad úloh spojených s informačnou sieťou knižníc v SR. Sídlom SNK je Martin, centrum slovenskej národnej kultúry. Hlavná budova knižnice bola otvorená v roku 1975. SNK zahŕňa na špecializovaných pracoviskách Pamätníka národnej kultúry i Slovenský literárny archív, literárne múzeum a biografický materiál.

SNK je najvyšším ochráncom a depozitárom knižnice SR. Rozsah dokumentov knižnice zahŕňa autorov, slovenský jazyk a produkciu vydavateľov, ktorá sa týka Slovenska a Slovákov a sú k dispozícii zahraničným i domácim výskumným pracovníkom. Je ústrednou bibliografickou agentúrou krajiny a koordinuje súvisiace činnosti v celoštátnom meradle. SNK slúži aj ako archív výtvarného umenia, múzeum a biografické centrum. Je poradné, koordinačné a vzdelávacie stredisko pre knižničný informačný systém Slovenska a takisto začleňuje Národnú agentúru ISBN v SR. SNK je národným ústredím medziknižničnej výpožičnej služby a pracoviskom medzinárodnej medziknižničnej výpožičnej služby. Slúži ako hlavný správca zbierok a ochrany starých kníh a darovaných knižníc a zodpovedá za ich bezpečnosť a ochranu. Knižnica vedie aj výskum v oblasti historickej publikačnej činnosti na Slovensku. Spravuje centrálnu evidenciu historických kníh/dokumentov, starovekých kníh a evidenciu kníh/dokumentov, ktoré boli z centrálnej evidencie vyradené. Vyjadruje sa k žiadosti o udelenie súhlasu na trvalý vývoz dokumentu alebo súboru dokumentov, ktorý by pre svoju mimoriadnu hodnotu mohol byť navrhnutý na vyhlásenie za historický knižničný dokument alebo historický knižničný fond. Knižnica je národným pracoviskom pre oblasť reštaurovania, konzervovania, ochranného kopírovania a digitalizácie knižničných dokumentov. Spravuje súborný katalóg monografií knižníc a koordinuje tvorbu súborných katalógov knižníc na Slovensku.

Hlavným cieľom SNK je zbierať, uchovávať a sprístupňovať materiály vzťahujúce sa k záujmom Slovákov. Prednosť sa dáva nadobudnutiu všetkých dokumentov publikovaných na území Slovenska, väčšinou ako uložených právnych kópií, ale aj zhromažďovaniu regionálnych a osobitných publikácií, na ktoré sa nevzťahuje právo na uloženie, a zhromažďovanie dokumentov zahraničných Slovákov.

SNK disponuje aj s rozsiahlou kolekciou českých dokumentov, najmä z obdobia spoločného Československého štátu do roku 1992, ktoré boli získané ako právne depozitné kópie. Okrem toho SNK nadobúda pre výskumné účely aj iné slovanské dokumenty a zahraničné referenčné dokumenty, ako sú národné bibliografie, encyklopédie, slovníky a najvýznamnejšie diela zo zdrojov celého sveta, ktoré reprezentujú vedu, kultúru, literatúru a umenie iných národov.

Akvizičný profil SNK pre zahraničnú literatúru je zameraný na tieto oblasti: teoretická veda; metodika vied; výskumná práca; metodika výskumu; teória kultúry a teória umenia; knižnica; bibliografia a informačná veda; múzeológia; archívy a biografická veda; paleografia; knižný obchod; filológia;, lingvistika; slovanské štúdiá; literárna veda; história literatúry; literárna kritika; teória literatúry; etnografia; a najvýznamnejšie literárne diela.

Základný sklad SNK obsahuje 3,7 mil. položiek monografií a sériových zväzkov, ktoré obsahujú približne 1,2 mil. starých tlačených kníh (vydaných pred rokom 1830), z ktorých 9 000 sú zbierky dokumentov zo 16. storočia a viac ako 500 je prvotlač. Okrem toho tam existuje aj okolo 1 mil. celkov osobitných historických knižníc a mnoho novinových zväzkov. SNK v súčasnosti získava 1 668 slovenských periodík a 540 zahraničných periodických titulov. Tento sklad ďalej obsahuje aj: pôvodné hudobné partitúry, kartografické položky (2 500), cylindrické záznamy a gramofónové záznamy (21 000), zvukové pásky (2 000), CD nosiče (2 000), videokazety a DVD nosiče (1 000), zbierky dobových pohľadníc (150 000), filatelistické položky, obrazy a kresby, iluminované rukopisy, originálne rukopisy (jednotlivo a zväzky) a informácie v mikroformáte.

Share