Slovenský filmový ústav (SFÚ) - Oddelenie dokumentácie a knižničných služieb
Oddelenie dokumentácie a knižničných služieb SFÚ je vysoko špecializované teoreticko – výskumné, archívne a dokumentačné pracovisko, ktoré získava, uchováva, odborne archivuje, spracováva a sprístupňuje materiály listinnej, fotografickej, grafickej a výtvarnej povahy – archívne a dokumentačné zbierky a fondy zo slovenských a zahraničných hraných, dokumentárnych, animovaných filmov, filmových festivalov a podujatí a o filmových tvorcoch.
Odborní referenti spracovávajú:
– personálne dokumetačné zložky filmových tvorcov,
– dokumetačné zložky k hraným, dokumentárnym a animovaným filmom,
– dokumentačné zložky k filmovým festivalom, podujatiam a udalostiam,
– fotografie, fotosky, fotonegatívy, diapozitívy, kinofilmy, fotoalbumy,
– plagáty,diplomy, kalendáre, filmové ocenenia, pohľadnice, propagačné materiály,
– archívne zložky – pozostalostné a osobné fondy tvorcov zo slovenského kinematografického prostredia,
– archívne zložky – písomné archiválie filmových inštitúcií, najmä archívne dokumenty Slovenskej filmovej tvorby bývalého filmového štúdia Koliba.
V záujme komplexného a systémového spracovania, sprístupňovania a výmeny filmografických informácií aj v medzinárodnom kontexte prostredníctvom globálnych sietí, SFÚ vypracoval v roku 2001 projekt integrovaného automatizovaného audiovizuálneho systému s názvom SKCINEMA, v ktorom boli pri spracovaní archívnych materiálov uplatnené unifikované metódy a postupy v súlade s existujúcimi medzinárodnými normami a odporúčaniami.
Cieľom projektu je zabezpečiť zber, spracovanie, uchovávanie, celkové sprístupnenie archívnych audiovizuálnych dokumentov a informácií, súvisiacich s filmom pre odborného používateľa, a napokon i prezentáciu filmografických informácií v elektronickej podobe.
Tento systém by mal prepájať všetky typy informácií využívaných pri práci jednotlivých oddelení SFÚ. Informačný systém pre kinematografiu by mal obsahovať komplexné informácie o každom filmovom diele uchovávanom v archíve, filmografické údaje, odkazy na písomné pramene k dielu, bibliografický súpis článkov, ktoré sa venovali danému filmu, odkazy na zbierky a fondy dokumentácie a zároveň multimediálne aplikácie, ako sú zdigitalizované fotografie, plagáty a videosekvencie z filmov. Spracovaním všetkých informácií o národnej a kinematografickej tvorbe do elektronickej podoby sa dosiahne prezentácia filmového kultúrneho dedičstva a medzinárodná výmena filmografických informácií v elektronickom prostredí.
Od roku 2002 ODKS realizuje externú i vnútornú digitalizáciu zbierok – plagátov, fotonegatívov, diapozitívov, kinofilmov, fotoalbumov, ako i dokumentačných a archívnych zložiek zo slovenských hraných, dokumentárnych, animovaných filmov, filmových festivalov a podujatí, ako i filmových tvorcov.
Dokumentačné pracovisko archivuje, spracováva a sprístupňuje sprievodné filmové materiály listinnej povahy o slovenskom a zahraničnom filme, o filmových tvorcoch, filmových festivaloch a prehliadkach a o všetkom čo súvisí s filmom. Získava, resp. zo starších fondov spracováva distribučné, výrobné listy, dialógové a montážno – technické listiny a výstrižky z dobovej tlače k slovenským, českým a ostatným zahraničným filmom distribuovaným v SR, katalógy a bulletíny z rôznych filmových festivalov a prehliadok, karty z Filmového přehledu. Pre potreby rôznych filmových spoločností, festivalov a prehliadok spracováva kompletné filmografie slovenských filmových tvorcov. Profily niektorých slovenských filmových tvorcov možno doplniť o bohatý informačný a dokumentačný zdroj listinných a fotografických materiálov z osobných a pozostalotných fondov, do ktorých možno po ich archívnom spracovaní nahliadnuť. Súčasne poskytuje konzultačné a informačné služby pre odbornú verejnosť.
Dokumentačné a katalogizačné pracovisko SFÚ vlastní:
– zbierky sprievodných listinných materiálov a výstrižkov k slovenským hraným, dokumentárnym, spravodajským, animovaným a niektorým televíznym filmom,
– zbierky sprievodných listinných materiálov a výstrižkov k zahraničným hraným filmom,
– zbierky výstrižkov o jednotlivých filmových tvorcoch,
– zbierky dokumentačných a propagačných materiálov k slovenským a zahraničným filmovým podujatiam a festivalom,
– pozostalostné a osobné fondy slovenských filmových tvorcov.